Paukštvanagio istorija

2010-03-07 | Kategorijos: Dienoraštis | Komentarų: 2

Paukštvanagis mūsų lesyklose apsilanko ne pirmą žiemą, tačiau dar nebuvo tokio sezono, kad jis būtų toks dažnas svečias, kaip šiemet…

Šį sezoną prie mūsų lesyklų Vilniaus Pilaitės mikrorajone jis apsilankė kaip niekada anksti. Pirmą kart jį pastebėjom 2009 m. gruodžio 9 d. (t.y. praėjus vos porai dienų po lesyklų pastatymo). Tądien plėšrūnas smulkiaisiais sparnuočiais nesidomėjo – kadangi visą rytą smarkiai lijo, jis gerą valandą medyje džiovino savo plunksnas:

Neaišku ar gruodžio mėn. jis prie mūsų lesyklų lankėsi dažnai, tačiau kitą kart mums jį pastebėti pavyko tik mėnesio pabaigoje. O nuo 2010 sausio mėn. pradžios mūsų lesyklų plotuose jis pradėjo tikrą medžioklę. Kadangi lesyklos mums tiesiai prieš langus – nesunku pastebėti kada jis čia apsilanko: lesyklose lesantys paukščiai (o jų dažnai būna virš 100) pulkais išsiskraido į visas keturias puses. Pabaidyti žmogaus ar automobilio paprastai jie pakyla į medžių viršūnes, o pastebėję paukštvanagį duoda pavojaus signalą ir lekia kuo toliau.

Kartais paukštvanagis bando tuo pasinaudoti: puolęs į panikos apimtą paukščių būrį bando ką nors nutverti, nieko nepešęs apsuka ratą ir bando vėl. Tačiau dažniausiai jo medžioklė būna staigi – vos pasirodęs padangėje, jis staigiai neria lesyklos link ir gaudo nespėjusius susivokti paukštelius. Nieko nepagavęs tupi lesyklos krūme ir tyko patogesnės progos arba pasislepia medyje šalimais – laukia kol į lesyklas vėl susirinks paukščiai. Kartais jis taip praleidžia keletą valandų.

Nuo sausio mėn. pradžios prie lesyklų mes jį pastebėdavom kone kasdien. Tačiau visi jo bandymai pulti būdavo arba bevaisiai arba mes tiesiog nepastebėdavom sėkmingų medžioklės akimirkų.

Tačiau jau po savaitės (sausio 7 d.) turėjom galimybė pirmą kart stebėti sėkmingą paukštvanagio medžioklę. Kelis kart nesėkmingai bandęs pulti, apie valandą jis tupinėjo aplink lesyklą: nuo vieno medžio ant kito ir, išlaukęs tinkamo momento, jis netikėtai puolė į nuo lesyklos skrendančių paukščių būrį. Pamatėm kaip ore jis sučiupo vieną iš skridusių paukštelių ir nusinešęs toliau į krūmus sulesė. Vakare nuėjau paieškoti plunksnų. Iš jų paaiškėjo, jog paukštvanagio grobis buvo už zylutes lėtesnis ir kiek stambesnis karklažvirblis:

Po šio sėkmingo puolimo paukštvanagis dar pora dienų aplankė lesyklą ir iki pat sausio pabaigos jo nebematėm. Tačiau vasario mėn. jis patapo pastovus ir dažnas svečias: prie lesyklų mes ji pastebėdavom kone kas antrą dieną. Jau vasario 2 d. jis beveik visą dieną praleido prie lesyklų: gainiojo ten atskridusias varnas, suko ratą po rato ir po pietų prie pat lesyklos, ant žemės nubloškė vieną iš mūsų lesyklos svečių. Iš rastų plunksnų paaiškėjo, jog tai buvo žaliūkė:

Vasario 16 d. lesyklų teritorijoje pastebėjom dar vieną paukštvanagį – tai buvo suaugęs patinas su jam būdingu apdaru – melsvai pilka nugara, rusvu skersiniu raštu išmarginta krūtine. Tą kart puldamas jis nieko nepagavo, tačiau iš kart pastebėjom – šis paukštis daug vikresnis ir kur kas labiau “pasikaustęs” medžioklėje. Nuo to laiko vis dažniau pradėjom pastebėti abu paukštvanagius – pasikeisdami jie lankė mūsų lesyklas, bandė sučiupti ten besimaitinančius sparnuočius. Kovo 1 d. stebėjom kaip abu paukštvanagiai bandė apsupti ir pulti kelių šimtų čimčiakų būrį. Na, o kovo 2 d. suaugęs patinas, prie pat lesyklos negailestingai ant žemės parbloškęs savo auką nusinešė ją į krūmus. Išėjęs į lauką, po lesykla radau liūdną vaizdelį: kraujo dėmę puriame sniege ir žaliūkės uodegos plunksną:

Kad ir kaip tai būtų žiauru – už lango galioja gamtos dėsniai. Ir reikia tikėtis, kad šie nuostabūs plėšrūnai ir toliau lankysis mūsų lesyklose, bent jau tol, kol nutirps sniegas ir ateis tikrasis pavasaris…

Komentarų: 2

  1. Labai graži istorija! Lauksiu tęsinio…

  2. Pas mus taip pat keli buvo apsilankę tykojo žvirbliu prie lesyklos, bet kadangi pas mus auga toks medelis blinde tai tarp jo saku žvirblem kaip sleptuvė tai nepasisekė, padariau labai nebloga nuotrauka kaip tas paukštvanagis tykoja žvirbliu matosi iš labai arti galiu pasidalint nuotrauka germantss@gmail.com